PRODUKTY:

ZASADA NR.1 "PERFEKCJA"     Jest to możliwe dla wykonawcy, który poprzez wykonywanie swojej pracy w sposób jak najbardziej zbliżony do perfekcjonizmu chce maksymalizować swoje zyski. Są również i tacy, którzy wykonują ją starannie i szybko, ale nie perfekcyjnie.

Co oznacza doskonałość?

     Perfekcja wzięła swój początek od cierpliwości. Niektórzy z nas potrafią zachować spokój i sumiennie wykonują swoja pracę, kiedy inni działają bardzo szybko pozwalając na to aby metoda prób i błędów była ich nauczycielem. Nie ma znaczenia, do której grupy osób Ty należysz – jeżeli Twoja praca ma być wykonana znakomicie musisz odnaleźć w sobie cierpliwość.
     Doskonałość wiąże ze sobą posiadanie wybitnych umiejętności sprzedażowych (wymaga znajomości technik sprzedaży). Jeżeli chcesz wykonywać swoją pracę po mistrzowsku i utrzymać się w biznesie powinieneś obsługiwać klientów high-end (tł. najwyższa kategoria). Prawo (zasada) kciuka mówi, że należy się spodziewać, iż dążenie do doskonałości wymaga co najmniej dwukrotnie więcej pracy niż zwykle. Jeżeli nie posiadasz w sobie zdolności do sprzedaży na takim poziomie, będzie lepiej jeżeli dasz sobie spokój z gonitwą (wyścigiem) za doskonałością.  
     

Dążenie do ideału.

     Nikt nie potrafi od razu wykonywać pracy w sposób nienaganny i zbliżony do ideału, a dążenie do niego zabiera wiele czasu. Przyjmując, że teraz pracujesz bardzo dobrze, najlepszym wyjściem jest wykorzystanie jak najlepiej wszystkich swoich umiejętności i co za tym idzie zwiększenie swojej wartości i wydajności pracy.
      Jeżeli będziesz pracować nad doskonaleniem swoich umiejętności malarskich możesz odzwyczaić od siebie przeciętnych klientów, którzy szukają niedrogich wykonawców. Niestety szara rzeczywistość jest taka, że klienci, którzy mają wyższe zarobki i mogą sobie pozwolić na wysokie ceny często mają wygórowane żądania. Dlatego powinieneś zaznajomić się  ze szczególnymi (wyjątkowymi) technikami sprzedaży, które pozwolą Ci wygrać z tego rodzaju klientami.         
     Należy również pamiętać, że nie zawsze do zdobycia klienta high-end wymagane są znakomite umiejętności malarskie. Coraz częściej posiadanie stałych (stabilnych) klientów high-end przez malarza wiąże się z umiejętnością prawidłowej komunikacji, a także odkryciem „oka” dla projektowania i koloru.

Twoja definicja perfekcji.

     Dążenie do perfekcji nie powinno być pojedynczym zamierzeniem. Kiedy znajdziesz „doskonałego” klienta, możesz również odkryć, że chociaż porozumiewając się używacie tych samych słów, Ty rozumiesz poszczególne rzeczy w całkiem odmienny sposób. Dużo czasu należy poświęcić rozmowie z klientem, aby osiągnąć wspólną definicję perfekcji. Jednak dotarcie do tego punktu sprawia, że możecie iść dalej w tym samym kierunku. Jeżeli jednak kontynuujesz swoją pracę  bez pewności, że oboje zgadzacie się ze swoimi wyobrażeniami dotyczącymi tego projektu z pewnością wpędzisz się w kłopoty.

Jak odnaleźć doskonałość.

     Czymkolwiek się zajmujesz, jeżeli zatrudniasz zespół pracowników nie wywieraj na nich nacisku na pełną werwy pracę - to po prostu nie działa na dłuższą metę. Nawet jeżeli zbliżysz się do ideału – co jest mało prawdopodobne – skończysz z grupą sfrustrowanych i zdenerwowanych pracowników, którzy na pewno szybko zmienią pracodawcę. Ta krótkotrwała korzyść zaszkodzi ci jedynie w dążeniu do doskonalszej pracy. Dlatego zawsze swojej pracy przypisuj rozsądne tempo.  Zatrudniaj sumiennych pracowników/malarzy, którzy będą pracować za rozsądną cenę a miejsce swojej pracy uczynią bezpiecznym. Podziel pracowników na tych, którzy według Ciebie nigdy nie osiągną ideału i perfekcjonistów. Kiedy w końcu zdobędziesz projekt,  w którym możesz sobie pozwolić na wykazanie swoich mistrzowskich umiejętności, masz zespół ludzi gotowych do działania.

Zaczyna się od przygotowania podłoża, a kończy na malowaniu...

 Technicznie – perfekcja tkwi w przygotowaniu. Nie ma żadnej
„drogi na skróty”. Jeżeli zewnętrzna powierzchnia jest grudkowata, pęknięta lub zawiera widoczne i luźne warstwy farby wówczas malowanie nie jest rozwiązaniem. Początek stanowi zdarcie farby aż do stabilnego podłoża.

Zaczyna się od przygotowania podłoża, a kończy na malowaniu...

     Technicznie – perfekcja tkwi w przygotowaniu. Nie ma żadnej „drogi na skróty”. Jeżeli zewnętrzna powierzchnia jest grudkowata, pęknięta lub zawiera widoczne i luźne warstwy farby wówczas malowanie nie jest rozwiązaniem. Początek stanowi zdarcie farby aż do stabilnego podłoża.
      Wszystkie szczeliny i dziury muszą być uzupełnione i zaszpachlowane dopóki powierzchnia nie będzie nie tylko równa, ale i jednolicie wygładzona. W przeciwnym wypadku każda nierówność będzie widoczna w świetle. Podczas swojej pracy staraj się, aby każda powierzchnia była idealnie wygładzona. Wyobraź sobie świeżo polakierowany samochód. Jeżeli zdobycie tego rodzaju ideału wydaje się być trudne, już wiesz czego wymagają prace high-end. Stąd skutkiem tego jest podwójny lub potrójny koszt wartości rynkowej takiej pracy.
     Perfekcjoniści lekko muskają pierwszą warstwą farby całą powierzchnię. Spoglądają na ścianę z boku przy skierowanym na nią jasnym świetle, które pomoże zidentyfikować wszelkie niedoskonałości, nierówności lub szorstkie podłoże. Praca przynajmniej dwójki ludzi na tej samej powierzchni może wyglądać jak przepis na nieszczęście, ale sprawdzając razem gładkość powierzchni możesz wyłapać dużo rzeczy, które zostały pominięte. Skoncentrowanie się na coraz mniejszych szczegółach – sprawi, że łatwo będzie Ci się poddać z powodu ich mikroskopijności. Wtedy właśnie na pomoc przydają się inne pary oczu.

Perfekcyjna aplikacja.

      Jak wygląda doskonała aplikacja? Zacznij poprzez zagruntowanie powierzchni 100 %-ową akrylowo-lateksową farba do gruntowania,  która zastępuje te na bazie oleju. Zagruntuj całą ścianę po odpyleniu , a następnie dokonaj poprawek malarskich na każdej pozostałej niedoskonałości. Na koniec, ponownie zagruntuj całą ścianę – nawet tę najbardziej gładką. Odkurz ściany i umyj podłogę po, aby wyeliminować przeniesienie się zabrudzeń na ścianę.            
     Używaj tylko farb wysokiej klasy i nigdy nie wierz nikomu, kto twierdzi, że możesz zabarwić grunt, a następnie pokryć go tylko jedną warstwą farby. Nie ma żadnego usprawiedliwienia-wytłumaczenia, jeżeli nie pokryjesz ściany farbą co najmniej dwa razy – nawet jeżeli używasz tej z najwyższej półki. Farby o wysokiej jakości zawierają w sobie więcej barwnika i akrylu. Są one tak zaprojektowane aby mogły być szorowane i można było z nich zmyć wszelkie zabrudzenia,  a także obficie aplikowalne.

Włosie wałka oraz pędzla do malowania także mają kluczowe znaczenie dla doskonałego wykończenia.
     Włosie o długości 5 mm nie trzyma tak mocno farby jak gęstsze i grubsze, ale minimalizuje skraplanie farby na ścianie dając najgładsze wykończenie. Lepsze pędzle oryginalne jak 3 calowy Purdy, jeżeli są tylko dobrze konserwowane będą nam przydatne nie tylko przez długie miesiące, ale i lata. Pędzel utrzymuje w sobie farbę. W tanich pędzlach farba sączy się i ścieka przez rączkę prosto na ręce.  Lepszy pędzel jest wystarczająco sztywny, żeby pozwolić Ci np. na ciśnięcie nim w róg bez uronienia kropli. Jego
krawędzie ułatwią Ci namalowanie idealnie prostej linii. Jeżeli chcesz osiągnąć taki efekt np. wzdłuż sufitu, weź skrobak i przejedź nim po łuku między ścianą i sufitem, aby zrobić niewielkie żłobienie-rowek. Następnie wypełnij go niewielką ilości farby znajdującą się na pędzlu.

Czy perfekcja jest dla Ciebie?

     Na drodze nauki doskonałego malowania dowiesz się dużo nie tylko o malowaniu, ale również i o sobie. W rezultacie możesz odkryć, że bycie idealnym różni się od Twojego wyobrażenia. Możesz również dowiedzieć się, że nie należysz do grona osób, które nie potrafią sobie poradzić z klientami, których uwagę przyciągnęło wykonywanie Twojej pracy w sposób znakomity, wręcz po mistrzowsku.
     Doskonałość nie jest w rzeczywistości dominującym celem. Wymaga ona również różnej umysłowości i mentalności. Zajmuje ona wyjątkowe i szczególne miejsce na rynku dekoracyjnym. Bycie bardzo dobrym malarzem może być dużo bardziej satysfakcjonujące dla Ciebie, niż gonitwa za ideałem ponieważ ostatecznie i tak zostaniesz finansowo nagrodzony. Jeżeli sprawa wygląda w taki sposób to nie zastanawiaj się tylko zostaw perfekcję dla perfekcjonistów.


By Bruce MacKinnon
wykonanie: PIRANIA Studio